Tik ťak ťuk Ťok

06.04.2019

Fejeton publikovaný 9. března 2019 na www.literarky.cz

Tik, tak, tik, tak, a tak dál, prostě všem nám neustále běží čas. Ale ten rošťák je pěkně relativní, jak odhalil už Einstein. Jenže Einstein neodhalil, že to tikání může běžet různě i těm, kdo žijí vedle sebe v jednom časoprostoru. Někomu to tikání běží rychleji a jinému pomaleji, a tak se občas nesejdou. Je také možné, že každému to tikání začalo jindy, takže dva vedle sebe fungující organismy mají rozdílný čas, datum nebo dokonce tisíciletí. Nevěříte?

Třeba jste to zaregistrovali, ale fyzikálně nezanalyzovali. České poště tiká čas, který nám tikal už tak před deseti lety. Není proto divu, že až nyní bere v potaz platební karty! Možná, že během dalších deseti let začne doručovat balíky místo oznámení, že doma čekající adresát, tedy dle času české pošty, nebyl v čase doručení doma. Komu z vás se to nestalo? Ale nedivte se, prostě fungují v jiném čase.

A nyní se objevilo ještě podivnější tikání času - "tik, tak, tik, tak, a pak ŤUK!" Máme co dělat s poměrně širokorozchodným časem rozdílným tak asi o třicet let. Už víte, co mám na mysli? Ťuky v rezortu pana ministra Ťoka, časté a nebezpečné ťuky vlaků Českých drah. Jako syn železničáře každý večer se modlícího nad jízdním řádem jsem vždy měl plnou důvěru v železniční dopravu. Ba, ubezpečoval jsem jedno nedůvěřivé dítko, že vlak je při cestování to nejbezpečnější, co může být. V dnešní době jsou všechny vlaky určitě pod stálým elektronickým dohledem. Kdyby vlak vjel na kolej, kde už nějaký stojí, tak neomylná čidla v lokomotivě a v kolejnicích stoprocentně vetřelecký vlak zaregistrují. Vyšlou okamžitě signál do hlavního počítače na nádraží, ten situaci ve zlomku sekundy vyhodnotí a vlak zastaví. Vždyť to v době všeobecné digitální mobilizace nemůže být problém! Pohyb a zastavování vláčků v jedné stanici by měl být proti celosvětové hře na lapání pokémonů úplná hračka. Tedy tak bych to chápal při mém tikání času, žádné ťukání nehrozí. Jenže Českým drahám asi tiká jiný čas, nejspíš mají rok 1990. Přibližně v tom roce jsem četl, že Japonci testují vlaky bez strojvedoucího či řidiče. Tedy rozjíždění a zastavování vláčků bez vyspaného a odpočinutého strojvedoucího. Ne že bych nechápal, že během cesty musí někdo vlak řídit a na mnoho věcí dohlížet. Ale že ani při vpádu dvou vlaků na stejnou kolej neexistuje spolehlivý na člověku nezávislý bezpečnostní systém, to by mě ve snu nenapadlo. Tedy dnes, ne před třiceti lety, to je právě ten problém.

Pochopil jsem, že na naší železnici máme o třicet let méně a že selhává lidský faktor! Každopádně to v praxi u Českých drah vypadá asi takto: Na střeše nádraží je budka, ze které přednosta stanice s příplatky za práci ve výškách dalekohledem sleduje, na kterou kolej se právě řítí nějaký vlak, pak seběhne po požárním žebříku, v nejbližší kanceláři vytočí telefonní číslo a zavolá na hradlo, aby přehodili výhybku nebo zvedli semafor či dokonce rozsvítili výstražnou lucernu!

Co s tím do budoucna? Aby nenastal ťuk, navrhuje pan Ťok zavést "řidičák" pro strojvedoucí. Když nastane ťuk, odebere se bod. Více ťuků nebo ťuk se ztrátou na životech, několik bodů dolů. Až bude hranice ťuků překročena, nastane zásadní ťok! Vyhazov! Nebo ne? Určitě ne, odborová organizace strojvedoucích nepřipustí, aby prestižní profese strojvedoucího byla podrobena pravidlům platným pro řidiče obyčejných tiráků a jiných vozítek. Zato se určitě zavede dohled nad spánkovým režimem strojvedoucích, žádný noční život a přivýdělky u konkurence!

Ale to nejpozoruhodnější tikání času běží v Číně. Představte si, že s ním začali již 2637 let před naším letopočtem! Není tedy divu, že je Čína tak daleko před námi. Vždyť by se tam mohl psát rok 4656, kdyby to svoje počítání roků neutajovali. Měli bychom se od nich poučit, že je pro každého občana nadmíru příjemné žít pod neustálým dohledem všudypřítomné a nezničitelné ústřední moci. A k tomu je samozřejmě vhodné využívat nejmodernější technologie, tak o co v případě Huawei jde?

Ano, čas je relativní, je dokonce relativnější, než si myslel Einstein. A je to dobře, disproporce v času vysvětlují disproporce v lidském jednání. Drobné distroporce v ťuku koulí českého kulečníku narovná pan Ťok a bude zase dobře.

A nakonec bude dobře všem a ve všem, až všechny časy sjednotí Čínský drak Tikťak.

© Miroslav Michálek 2019

Vytvořte si webové stránky zdarma!