Rozhovor pro www.sexualniasistence.cz

04.03.2020

3 ze 17 odpovědí na otázky o erotice a sexu nevidomých (celý rozhovor je na www.sexualniasistence.cz)

4. Jak tedy prožívají sexualitu nevidomí lidé?

Každý z nevidomých je jiný, není jeden homo nevidomus, který by prožíval erotiku a sex nějak unifikovaně. Někdo o tématu nebude chtít ani promluvit, a přesto může žít bohatým milostným životem, někdo o tom bude mluvit s potěšením, a třeba to bude právě kvůli nenaplněnosti v této oblasti. Někteří nevidomí žijí možná divokým sexuálním životem a jiní jsou velmi zdrženliví. Je jasné, že vyvrcholení pohlavního styku neprobíhá zrakem, ale vidět to je pro mnohé vidící velmi přitažlivé. Takže sexuální život poslepu funguje, mnoho nevidomých si ho jistě užívá podobně jako vidící. Může být silným zážitkem a přece je ochuzen právě o počitky z vizuálního vnímání. Biologický orgasmus chybící zrak neoslabí, pocit vděčnosti a lásky k druhé osobě asi také ne, a přece tam může něco chybět, jakási emocionálně-esteticko-erotická magie spojená s pohledem na sexuálně vzrušeného šťastného partnera či partnerku.

13. Mají nevidomí citlivější hmat než ostatní vidící lidé?

Většinou asi ano musí hmat hodně využívat jako náhradní smysl. A jelikož to je hodně rozšířený názor, šlo by to využít v erotických klubech k zaměstnání nevidomých erotických masérů a masérek. Kromě citlivého hmatu mohou zaručit zvýšenou míru diskrétnosti, prostě své klienty a klientky nevidí, a tedy je na ulici nepoznají. Opět žertuji.

16. Jsou nějaké předsudky v oblasti sexuálního života nevidomých?

Hlavní předsudek je bohužel stále stejný. Mnoho lidí, ať vidících či nevidomých, si myslí, že probírat tyto věci u lidí s handicapem je nevhodné. Často za tím je ponižující přístup, že postižení mají být vděční už za to, že mohou žít mezi ostatními, a dokonce mít důchod a podobné výhody, které ovšem ve skutečnosti nejsou výhodami, ale kompenzacemi těžkých znevýhodnění. Tento přístup se stále objevuje i u některých nevidomých, u rodinných příslušníků i u úředníků a odborníků. Proto díky za Vaše stránky a projevený zájem.

© Miroslav Michálek, Praha 2020

Vytvořte si webové stránky zdarma!