Recenze Saturnu

21.09.2017

Tak co říkáš, Saturne,
poletíme na turné?

Kolem Slunce spoustu let
poletíme na výlet! A to je celý?


Teď si možná říkáte, kde je nějaká pointa? Přiznávám se, že se mi ji nepodařilo zbásnit, nenapadly mě rýmy. Pointu vám ale prozradím, protože mám Saturn tak nějak rád. Ne kvůli dávným Saturnáliím, ty jsem nikdy nezažil a určitě by mě pohoršily. Ale protože se rád koupu. Je to přece nad Slunce jasné. Jestliže lidé na Zemi žijí třeba devadesát let, pak Saturňané na Saturnu žijí tolikrát déle, kolikrát delší je Saturňanský rok. Myslím, že oblet Saturnu kolem Slunce trvá asi 30 let, takže Saturňák žije 2 700 pozemských let! To je úžasné, ne?! Když tu dlouhou dobu rozdělíte na jaro, léto, podzim a zimu, pak léto trvá asi 750 let. A to je to, co mě láká. Na Saturnu bych se mohl koupat 750 let. Ale prý není jisté, jestli tam je voda. To už zkoumají tisíce vědců. Chtějí zjistit, kde ve Vesmíru voda je a kde není, jinými slovy, kde bych se mohl čvachtat a kde bych byl na suchu.

Určitý morální problém mám ale s jeho prstencem. Saturn je nejspíš narcista, který se chtěl líbit sám sobě, chytil nějakou kolem letící vlasatici čili kometu za ohon a přiměl ji, aby létala okolo něj a aby mu tak ze svých vlasaticových vlasů udělala soustavu maxiprstenů, tedy prstenců. No nevím, počkám, až co vyzkoumají ti vědci. Prý tam dokonce poslali nějakého voyagera, okukovače. Je to neetické, okukovat soukromý život jiných, ale vědcům se to promíjí. Doufejme, že se Saturňáci a Marťané nenaštvou a nepřiletí na nás.

Zatím tedy zůstávám na Zemi a koupat se nejdu, vlastně ani tady ne. Přibral jsem a jsou mi malé plavky. Asi bych měl chvíli držet hladovku, abych zhubl. Staročeši tohle tušili, Saturn nazývali Hladolet. Věděli, že let na Saturn by trval mnoho let, že by v kosmickém korábu neměli svoje knedlíky a že by měli hlad. Ale stejně se tam jednou podívám. Mám takovou tajnou útěchu: kdosi mi říkal, že na ten můj Saturn, a vůbec jinam do vesmíru, se podívám, až opustím tento pozemský svět a odejdu na Onen svět, až se z pozemšťana stanu Onenšťanem. Teď jsem se bál, abych ve slově "Onenšťan" neudělal překlep a abych nenapsal něco pohoršujícího sám. Tak budu raději končit. No vždyť víte, jak dopadl ten dávný biblický "On...an". A pokud to nevíte, padl. Proto radši padám od tématu. Tak na shledanou někdy na Saturnu!

Poznámka:

Už brzy najdete na těchto stránkách v rubrice "Rýmy na týden" moje ohlasy Nerudových "Písní kosmických" nazvané "Plísně kosmické". Příjemnou četbu.

© Miroslav Michálek 2017 

Vytvořte si webové stránky zdarma!