Příležitostná pomoc na ulici

24.09.2017

Jak pomoci nevidomému člověku na ulici? Nabízím 8 krátkých doporučení.


Zvažte, zda vůbec vaši pomoc potřebuje. Pokud nejistě ohmatává holí své okolí nebo se k němu blíží couvající auto, pak neváhejte. Pokud si klidně vykračuje v bezpečném prostředí, pak asi pomoc nepotřebuje. Intuice vám napoví. Zde je několik základních doporučení pro bezpečné doprovázení: 

1. Nevidomého oslovte, pomoc mu nabídněte, ale nevnucujte ji. Zeptejte se ho, co potřebuje a jak mu můžete pomoci.

2. Řekněte nevidomému, aby se přidržel vaší paže a nastavte ji. Vidící průvodce jde vždy o krok napřed, nevidomý jde na bezpečnější straně, např. dále od vozovky. Tempo určuje pomalejší z dvojice.

3. Doprovázení přiměřeně doplňujte slovním popisem, nemusíte hlásit každou drobnou nerovnost, ale upozorněte ho na změny v plynulé chůzi, jako jsou zúžené prostory turniketů, dveří, dále na výtahy, obrubníky, schody, eskalátory, vstupy do MHD apod.

4. Před obrubníky, schody, dveřmi, eskalátory a jinými překážkami zastavte, řekněte, co je před vámi a zeptejte se nevidomého, jak ho máte provést. Přistupujte k nim kolmo.

5. Před nástupem do autobusu nebo tramvaje nevidomému řekněte, zda má před sebou plošinu nebo schody a kde jsou madla. Nastupujte první a kolmo. Ihned po nástupu pomozte nevidomému najít pevné madlo. O místu na sezení se domluvte, možná o něj nestojí a zbytečně by se vše komplikovalo. Např. procházení jedoucím autobusem v situaci, kdy se nevidomý přidržuje pouze vás, může být nebezpečné.

6. Madla, opěradla sedadel a různé předměty pomůžete nevidomému nalézt tak, že ruku, které se nevidomý přidržuje, položíte na hledaný předmět a vyzvete nevidomého, aby si k němu sjel svou rukou po vaší ruce.

7. Nikdy nechytejte nevidomého za bílou hůl. Nekrmte a nehlaďte jeho vodícího psa, rušili byste ho při důležité práci.

8. Když si v nějaké situaci při doprovázení nevidomého nevíte rady, zeptejte se ho, nejspíš stejnou situaci už mnohokrát řešil.

Šťastnou cestu a dobrý pocit z pomáhání.

© Miroslav Michálek 2017 

Vytvořte si webové stránky zdarma!