Býti dobrovolníkem - ano či ne?

28.09.2017

Nadpis připomíná sbírku J. Seiferta Býti básníkem. Nemá dobrovolnictví v sobě také kousek poezie?

Přinese nové zážitky, nové poznatky, odhalí vám něco o sobě. K prvnímu rozhodnutí, zda být či nebýt dobrovolníkem, vám může pomoci následujících pět otázek. Klíč ke správným odpovědím neexistuje, přesněji řečeno, je ve vás. Zamyslete se, využijte nabízené informace a rozhodněte se... Jelikož většina dobrovolníků jsou dobrovolnice, otázky jsou v ženském rodu. Muži si určitě gentlemansky otázky převedou do správného znění sami.

1. Vím přesně, co to je dobrovolná práce? Jak se dobrovolnictví liší od příležitostné pomoci, sousedské výpomoci nebo od zaměstnání?

Pomůcka k rozhodování: Příležitostná pomoc = pomáháte staré dámě při nástupu do autobusu, sousedská výpomoc = opakovaně sousedce v pokročilém věku přinesete nákup, dobrovolná služba = pomáháte při akcích nebo třeba jednou týdně někomu potřebnému v rámci pravidel, s pojištěním a ve spolupráci s koordinátorem dobrovolníků, zaměstnání = ale to asi znáte nebo tušíte, prostě práce, šéf, pracovní doba a peníze. Najděte si definici dobrovolnictví, např. na stránkách www.hest.cz nebo www.dobrovolnik.cz

2. Jsem ochotna přijmout určitá pravidla spojená s dobrovolnou prací, do které se chci zapojit?

Pomůcka k rozhodování: Internetové stránky dobrovolnického centra, do kterého se chci přihlásit nebo nezávazný rozhovor s koordinátorem dobrovolníků.

3. Moje chuť pomáhat ve mně už dlouho dozrávala, nebo je naopak výsledkem náhlého pohnutí?

Pomůcka k rozhodování: Zavzpomínejte upřímně, jak dlouho máte tento úmysl. Už jste podobným způsobem někde někomu nebo něčemu pomáhala? Jestli je dobrovolnictví náhlá inspirace, možná bude lepší, když necháte myšlenku zrát, získáte informace, znovu se zamyslíte, a teprve pak se rozhodnete. Ale někomu právě "první láska" vydrží na dlouhý čas... A pokud již něco podobného děláte, proč se nespojit s ostatními pomáhajícími?

4. Co od dobrovolnictví očekávám?

Pomůcka k rozhodování: Zkuste si vytvořit jednoduchou "účetní" osnovu. Vytvořte dva sloupce. První nadepište "Přínosy" a druhý "Investice a ztráty" a pak si pod sebe sepište, co vás napadne. Výsledek není závazný, ale může být nápomocný. Čeho je víc? Jak závažné jsou jednotlivé přínosy a investice? Nebo si přečtěte něčí zkušenosti s dobrovolnictvím.

5. Představte si sama sebe za deset let. Jaké to bude, když se zapojíte do dobrovolnické práce a jaké to bude, když to neuděláte?

Pomůcka k rozhodování: Klidné místo, meditace, otázka a asociování pocitů a myšlenek.

A jak to prožívaly ty, které se už dobrovolnicemi staly? Přečtěte si článek "Tři dobrovolnice o dobrovolnictví".

© Miroslav Michálek 2017 

Vytvořte si webové stránky zdarma!